Yukarıya Dön

Sık Sorulan Sorular

Web Sitesi Tasarımıyla İlgili Sıkça Sorulan Soruların Yanıtları.

WEB TASARIM NEDİR ?

Günümüzün vazgeçilmezlerinde olan web sitesi en hızlı iletişim yollarından biridir. Tüm dünyadaki bigiye en kısa yoldan ulaşmamızı sağlar. Web tasarım ise web sitesinin görsel ve kodsal kısımlarının oluşturulması işidir.

NEDEN BİR WEB SİTEM OLMALI ?

Bilgiye en kısa zamanda ulaşılabilen şu günlerde artık satın almacılar satın almak istedikleri ürüne en kısa yoldan internet üzerinden ulaşabilmektedirler.

Artık kapı kapı gezip bir ürün arama devri yavaş yavaş sona eriyor .

Bu nedenle bizim de firmamızı ve ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtan bir web sitemiz olmalı. Bu nedenle en kısa zamanda bir web sitesi tasarımı yaptırıp internet üzerinden ulaşılabilir olmamız gerekir.

ALAN ADI NEDİR ?

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir.

Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) webtasarimmv.com’dur.

Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir.

Örneğin HostingNedir.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Domain almak için bir domain register’ı tercih edebilir (örnek: register.com, networksolutions.com vs..) ya da hosting sağlayıcınızdan bir domain kaydetmesini isteyebilirsiniz.

HANGİ ALAN ADI UZANTISINI SEÇMELİYİM…. com net org ?

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com net ve org olarak sıralanabilir.

Ancak tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantısı tescil ettirmeniz ileride markanı veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir.

Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz isimleri tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir.

Özellikle com net org ..vb gibi gTLD ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden. Bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

“.com” uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.

HOSTING NEDİR ?

Müstakil bir ev yaptırmak istiyorsunuz, bunu gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır;

Arsa, İnşaat ruhsat, İnşaat malzemeleri (demir, tuğla, boya vs.)

Bu örnekten yola çıkarsak, inşaat ruhsatınız: alan adı (domain), inşaatı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan malzeme: web sayfanız ve arsanız: hostingdir.

Arsa sahibi olmadan müstakil ev yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfanızı yapamazsınız.

Ruhsatınız olmadan yaptığınız inşaatın geçerliliği olmazken aynı şekilde alan adınız (domaininiz) olmadan da yaptığınız web sayfanızın internet ortamında bir geçerliliği olmaz.

  1. Evinizin sahip olmasını istediğiniz özellikler de aynen hosting için geçerlidir; örnek vermek gerekirse evininizin şu özellikleri olmasını istersiniz:

  2. Hızlı bir şekilde ve trafiğe takılmadan gitmek istersiniz.

  3. Güvenli bir yerde olmasını, dışarıdan kimsenin içeriye girememesini istersiniz.

  4. Evinizde kullandığınız tüm ürünlerin son teknoloji ürünleri olmasını ve garantili olmasını istersiniz.Orada mutlu olmak istersiniz..

İşte tüm bu örneklerden de rahatça anlayabileceğiniz gibi hosting; hızlı ve güvenilir bir sunucuda yer almalı ve bu sunucu da en güncel panel ya da yazılımları kullanmalıdır..

WEB TASARIMI KONUSUNDA GÖRSELLİK ÖNEMLİ Mİ ?

Aslında en önemli nokta tabii ki içerik ama bir web tasarm yaptırırken görselliğin de önemli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Tabiri caizse sitemizi ziyareteden bir kişi bizi merdiven altı bir firma olarak değil de konusunda uzman bir firma olarak görmeli.

Web sitemizin görselliğine önem gösterdiğimiz taktirde geri dönüşümün artacağına emin olabilirsiniz.

İNTERNET SİTEMDE NELER OLMALI ?

İnternet sitenizde firmanız hakkında bilgiler , ürün resimleri ,açıklamaları varsa teknik spekleri olmalı.

Ayrıca üretiminiz varsa resim ve açıklamalar , referanslarınız , bayi bilgileri ya da distribütörlükler , iletişim bilgileri iletişim formu , kroki olmalıdır.

Ayrıca sizin de içerisinde olmasını istedikleriniz varsa ne isterseniz eklenebilir. Haber duyuru bölümleri döviz kurları hava durumu vb.

COM İLE COM.TR ARASINDA NE FARK VAR ?

com uzantılı isimler yurtdışı üzerinden tescil edilirler. İlk gelen alır sistemi geçerlidir.

com.tr uzantılı isimler ise ODTÜ üzerinde tescil edilirler.com uzantılı isim tescillerinde belge gerekmez.

com.tr uzantılı isim tescillerinde Ticaret Sicil Kaydı , Oda Kaydı ya da Marka Tescil belgesi ya da Marka Başvuru Belgesi gereklidir.

com isimlerin transferinde ismi alan kişinin onayı gereklidir. com.tr uzantılı isimlerde ise ismin sahibi olan kurum ODTÜ’ye yazılı bir belge göndermesi durumunda ismi transfer edebilir.

Kurumsal Web Sitesi Firmanıza Neler Kazandırır?

Kurumsal web sitesi nedir? Kurumsal web sitesi, bir işletme veya kuruluşun çevrimiçi varlığını temsil eder. Genellikle şirket hakkında bilgiler, ürün ve hizmetler, iletişim gibi içerikleri sunan resmi bir web sitesidir....

Web Sitesi Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Web Sitesi Fiyatı almak için arayınız. İşletmenize Uygun Maliyetlendirme Yöntemleri Günümüzde her işletme, kurumsal kimliklerini ve ürünlerini çevrimiçi platformda sergilemek için web sitesi oluşturmayı düşünmektedir. Ancak, potansiyel müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz,...

Web Tasarımcıları ne iş yapar?

Web Tasarımcıları: İnternetin Estetik Yolcusu Günümüzde, dijital dünyanın hızla gelişmesiyle birlikte web siteleri, bireylerden büyük işletmelere kadar herkesin çevrimiçi varlık oluşturmasında kilit bir rol oynamaktadır. Bu çevrimiçi varlığın temel taşı...